Co z tą Wielkanocą?

Sprzedaż oferty Wielkanocnej stoi w tym roku pod dużym znakiem zapytania. Trend jest niepokojący – ludzie szukają, ruch na stronie jest, ale nic z niego nie wynika. Mamy więcej niż w poprzednich latach pustych kliknięć. Patrząc przez pryzmat sytuacji ekonomicznej to odbijają się od ceny i idą dalej. Czy decyzja jeszcze przyjdzie? Być może tak, ale to już ostatnia chwila aby próbować podjąć działania, dlatego w kilku krokach poniżej znajdziecie propozycje jak spróbować rozruszać sprzedaż. Jeśli jesteś w grupie szczęśliwców, którzy Wielkanoc sprzedali to ten artykuł nie jest dla Ciebie😉

Analizując ostatnie 5 lat w trendach, możemy odnieść wrażenie, że w latach przed-covidowych decyzje były podejmowane z wyprzedzeniem – szczyt zainteresowania przypadał na luty. Covid dużo zmienił, w tym roku szczytu nie ma w ogóle (a może jeszcze nie ma… oby…)

Trendy wg Google obrazujące potencjał wyszukiwania kilku przykładowych słów kluczowych

Zgodnie z analityczną zasada jeśli nie masz czasu, to wykonaj 20% pracy które powinny poprawić efekty o 80%. Poniżej znajdziesz „check-listę” pięciu kluczowych elementów mogących wpłynąć pozytywnie na sprzedaż:

  1. Zetnij restrykcje na 2 doby – wiele pakietów skonfigurowanych jest na opcje piątek-poniedziałek, co blokuje potencjalną sprzedaż krótszych pobytów. Niestety sytuacje ekonomiczną mamy taką a nie inną, ludzie poza wyjazdami bliżej miejsca zamieszkania także je skracają.
  2. Wprowadź pakiet podstawowy – nocleg ze śniadaniem. Argumenty jak powyżej i wszystkie ręce na pokład – tutaj możliwości zależą od Twojego głównego targetu – jeśli była nim klasa średnia, której ciążą wysokie koszty życia będą wybierać opcje tańsze, a kebab najwyżej zje się na mieście…
  3. Zidentyfikuj kampanie które odpowiadają za największy wolumen ruchu na ofercie wakacyjnej, a także jakie przynoszą wskaźniki – spróbuj je ocenić pod kątem np. rozpoczynanych kalkulacji, współczynnika zaangażowania itp. które dadzą Ci obraz tego, czy są one efektywne w pozyskiwaniu osób faktycznie zainteresowanych pobytem. Weź pod uwagę wszystkie kampanie, a nie tylko Wielkanocne – przykładowo w obiekcie rodzinnym przeskalowanie kampanii kierowanej na słowa kluczowe np. hotel dla dzieci może przynieść więcej korzyści. Mając taką wiedzę, zwiększ budżet na te kampanie, czasem powinieneś to zrobić bardzo drastycznie, kosztem innych kampanii jako tymczasowe środki zaradcze.
Kluczowa w skalowaniu ruchu będzie identyfikacja kampanii angażujących użytkowników w Ofertę Wielkanocną.
  1. Zweryfikuj czy wykorzystałeś wszystkie możliwości promocji – sprawdź jakie kanały czy kampanie sprawdzały się w przeszłości, dorzuć słowa kluczowe w wersji „Wielkanoc last minute”, zadzwoń i zachęć do przyjazdu gości z lat ubiegłych, wykorzystaj newslettery, pushe, wszystko co możesz szybko odpalić. Unikaj kampanii które wymagają czasu na naukę aby osiągnąć efektywność, bo tego już nie ma…
  2. Wykorzystaj długoterminowe listy odbiorców remarketingowych w Google Ads czy Facebooku – zapytaj swojej agencji czy takie posiadasz. Mocna, 2-3 dniowa kampania w sieci reklamowej na osoby które np. konwertowały na Twojej stronie w ciągu ostatniego 1,5 roku może być niczym newsletter. To dość rzadko stosowane rozwiązanie, a efektywne i szybkie.

Powodzenia!